چگونه وارد دنیای کسب و کار اینترنتی شویم؟

مقایسه اینستاگرام و وبسایت

 طراحی سایت یا راه اندازی صفحه اینستاگرام سوالی است که ذهن بسیاری از شما را در زمان تصمیم گیری برای ورود به کسب و کار اینترنتی مشغول می نماید. همچنین یکی از دیدگاه های اشتباهی که در راستای انجام این کار وجود دارد این است که چون اینستاگرام رایگان است و برای استفاده از آن نیازی به پرداخت هزینه ای نیست بنابراین انتخاب درست اینستاگرام است.

اما باید گفت در این خصوص در اشتباهید و این نوع استدلال برای انتخاب بین اینستاگرام و وبسایت استدلال درستی نیست هر چند که به هیچ عنوان نمی شود مزایا و ویژگی های منحصر به فرد شبکه اجتماعی اینستاگرام را  نادیده گرفت. با یک مقایسه درست میتوان به تصمیم گیری خوبی در این مورد رسید. اینستاگرام یک شبکه اجتماعی رایگان است که راه اندازی یک صفحه کسب و کار در آن برای همه افراد میسر می باشد و به دلیل اینکه این شبکه اجتماعی مورد بازدید اکثریت جمعیت جهان قرار گرفته و روزانه تعداد بسیار زیادی از افراد بخش اعظم وقتشان را در آن سپری می کنند و شما هم می توانید از این موقعیت خوب استفاده نموده و کسب و کارتان را به راحتی به نمایش و معرفی بازدید کنندگان بگذارید. اما وبسایت اعتبار یک کسب و کار را نشان می‌دهد و می توان از طریق راه اندازی وبسایت و بهینه سازی سایت با متد روز سئو از موتورهای جستجویی مثل گوگل بازدید هدفمند گرفت. بنابراین نمی توان این دو مقوله را با هم مقایسه کرد و مقایسه بین آنها خیلی معقولانه نخواهد بود چرا که هر کدام از آن‌ها هدف خاصی را دنبال می‌کنند ولی برای اینکه بتوانید در زمینه راه اندازی کسب و کار اینترنتی تصمیم گیری راحت‌تری داشته باشید در چند بخش به مقایسه این دو مقوله می پردازیم تا بتوان نتیجه نهایی خوبی گرفت.

مقایسه اینستاگرام و وبسایت از لحاظ هزینه ای:

اینستاگرام به طور رایگان به شما اجازه می‌دهد تا صفحه کسب وکار اینترنتی یا فروشگاه مجازی خود را راه اندازی کنید در حالی که راه اندازی وبسایت بسته به نوع تکنولوژی بکار رفته برای طراحی و پیاده سازی آن مشمول هزینه هایی می شود. بخشی از هزینه آن مربوط به خرید فضای هاست و دامین وبسایت می باشد و بخش دیگر هزینه آن مربوط به طراحی و پیاده سازی آن.

بنابراین ایجاد فضای کسب وکار در دنیای مجازی در شبکه های اجتماعی از وبسایت ارزان تر خواهد بود.

تفاوت وبسایت با اینستاگرام از لحاظ امنیت:

اگر بخواهیم از لحاظ امنیتی این دو مقوله را با هم مقایسه کنیم قطعاً وبسایت از امنیت بسیار بالاتری برخوردار خواهد بود. البته هر چند که هر دوی سایت و اینستاگرام نیازمند رعایت مسائل امنیتی خواهند بود و هرگونه قصوری می تواند موجب نفوذ مهاجم شود. اینستاگرام به علت در دسترس نبودن پایگاه اطلاعات از امنیت پایین تری نسبت به وبسایت برخوردار خواهد بود چرا که اگر فردی بتواند به صفحه ی اینستاگرام شما دسترسی پیدا کند و موفق به دریافت و تغییر رمز عبور شما شود، اگر شما راهی برای بازیابی رمز عبور خود نداشته باشید قطعاً صفحه کسب و کار اینترنتی خود را از دست خواهید داد. اما در وبسایت شما کاملاً به پایگاه اطلاعات دسترسی دارید و با بروز هر مشکلی می توانید با کمک گرفتن از آخرین نسخه بک آپ به اطلاعات کامل وبسایت خود دسترسی پیدا کنید.

ارزیابی اینستاگرام و وبسایت از لحاظ تداوم و ماندگاری:

اگر به گذشته ها برگردیم می بینیم شبکه های اجتماعی بسیاری آمدن و برای مدتی دارای محبوبیت بسیاری بین کاربرانشان شده اند ولیکن پس از مدتی به دلایل مختلفی مثل تحریم، فیلترینگ، جایگزین شدن شبکه اجتماعی جدید و کوچ کاربران به آن شبکه و حتی از کار افتادن آن شرکت برای همیشه از یادها و ذهن ها پاک شدند. بنابراین پایداری فضایی که شما برای کسب و کارتان در نظر می گیرید بسیار مهم و حائز اهمیت هست. چرا که شما برای مدت طولانی برای صفحه کسب و کار خود وقت می گذارید و مخاطبان بسیاری را به سمت خود جذب می کنید و از کارایی صفحه خود بسیار راضی هستید اما ناگهان به یکی از دلایل مطرح شده ناخودآگاه امکان ادامه فعالیت در آن فضا برای شما وجود نخواهد داشت و کل زحمتی که کشیدید با یک چشم بر هم زدن به باد فنا می رود و در نتیجه آن چیزی که شما از دست داده اید وقت و تلاشی ست که شما در این خصوص انجام داده اید که هیچ گونه جبران نخواهد شد. بنابراین تداوم و ماندگاری فضای مجازی کسب وکار شما یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که باید به آن توجه نمایید. یکی از ویژگی های بارز وبسایت این است که شما برای همیشه به کل اطلاعات مربوط به کسب و کار خود دسترسی خواهید داشت در واقع تمامی اطلاعات وبسایت شما اعم از محصولات، نظرات و مشخصات کاربران، محتوای تولید شده و ... برای همیشه در اختیار شماست و شما قادر خواهید بود هر زمانی به آنها دسترسی داشته باشید و حتی آنها را به هر سیستم دیگری منتقل نمایید.

امکان ایجاد اعتبار بیشتر برای کسب و کارتان در وبسایت نسبت به اینستاگرام:

اکثریت مردم بر پایه اعتماد و اعتبار یک کسب و کار در فضای مجازی از محصولات و یا خدمات آن خریداری می نمایند. که این اعتماد و اعتبار بر اساس سالهای متمادی تلاش و تداوم فعالیت درست شکل می گیرد. صفحه اینستاگرام به هیچ عنوان به اندازه وبسایت از اعتبار بالایی برخوردار نیست. به همین علت بسیاری از شرکت های بزرگ و معتبر دارای چندین وبسایت می باشند. در صورتیکه ممکن است در فضای اینستاگرام فعالیت آنچنانی نداشته باشند. در واقع در وبسایت ها می توان به کمک نمادهایی مانند نماد اعتماد الکترونیک، نشان ملی ثبت و ... نقطه شفاف تری از امنیت و اعتبار را در ذهن مشتری ایجاد نمود که این مبحث کمک بسیار شایانی به اعتماد سازی برای آن کسب و کار می کند.

تفاوت وبسایت و اینستاگرام از لحاظ بازاریابی:

هم در اینستاگرام و هم در وبسایت برای جذب بازدید کننده نیاز به صرف وقت جهت بازاریابی و تولید محتوای اساسی خواهید بود. و مطمئناً اگر یک صفحه اینستاگرام ایجاد نمایید یا یک وبسایت راه اندازی نمایید و آن را به حال خود رها کنید در هر دوی آنها قطعاً هیچ گونه بازدهی نخواهید داشت. در وبسایت حتما باید به طور مداوم فعالیت های بهینه سازی و تولید محتوای درست را انجام دهید و همچنین می توانید از طریق تبلیغات کلیکی گوگل، تبلیغات در سایر وبسایت ها بازدید کننده دریافت کنید. و همین طور در اینستاگرام هم شما برای جذب بازدید کننده نیاز به فعالیت مداوم جهت تولید محتوا، تبلیغات و همچنین حضور مداوم خواهید داشت، فقط با این تفاوت که دریافت بازدید از وبسایت مستلزم انجام فعالیت های مداوم بهینه سازی در مدت زمان بیشتری خواهد بود در صورتیکه در اینستاگرام می توان سریع تر به مشتری رسید.

امکانات موجود در وبسایت در مقایسه با اینستاگرام:

واقعیتش این است که بررسی تفاوت امکانات بین وبسایت و یک شبکه اجتماعی منطقی نیست چرا که در یک شبکه اجتماعی شما با محدودیت های زیادی روبرو خواهید شد که هرگز در وبسایت این طور نخواهد بود. در یک شبکه اجتماعی حتی برای ثبت یک لینک و یا پخش یک ویدئو طولانی و ... با محدودیت های بسیاری روبرو خواهید شد در حالیکه در یک وبسایت شما به راحتی می توانید تمام این کارها را انجام دهید. حتی می توانید فرآیند خرید از محصولاتتان را طبق یک منطق از پیش برنامه ریزی شده اتوماتیک نمایید. و تعدادی نامحدود از محصولاتتان در طبقه بندی و دسته بندی های مشخص همراه با مشخصات فنی، تصویر، ویدیو، صوت و قیمت را جهت خرید آنلاین به صورت آنی از طریق درگاههای بانکی عرضه نمایید و به فروش برسانید. در واقع کاربران شما می توانند در وبسایتتان ثبت نام کنند و پس از احراز مشخصات می توانند محصولاتتان را مشاهده کرده و پس از تمایل برای خرید پرداخت را انجام دهند و همه این کارها می تواند به صورت اتومات و بدون دخالت و حضور شما اتفاق بیفتد، در صورتیکه که این امکانات در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام به این گستردگی وجود ندارد.

نتیجه گیری:

و در نهایت نتیجه چه خواهد بود وبسایت یا اینستاگرام؟ این سوال همچنان در ذهن شما خواهد بود. با مقایسه ای که انجام دادیم متوجه شدید که راه اندازی وبسایت بر خلاف اینستاگرام مشمول هزینه هایی خواهد بود در صورتی که شما به راحتی بدون هیچ گونه هزینه ای می توانید صفحه ای برای کسب و کارتان در اینستاگرام راه اندازی کنید اما عیب آن اینست که ممکن است هر زمانی به هردلیلی شما صفحه کسب و کارتان را از دست بدهید ولی وبسایت موجب اعتبار و ماندگاری کسب و کارتان می شود و باعث می شود کارها به صورت خودکار پیش رود و در واقع یک پایگاه کاملاً مستحکم برای کار شماست ولی داشتن یک وبسایت خوب، مستلزم انجام فعالیت مداوم برای آن است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت مقایسه بین اینستاگرام و وبسایت به نوعی اشتباه است و یک کسب و کار خوب باید از هردوی این ابزارها به درستی و بجا استفاده نماید. در واقع یک کسب و کار خوب حتما باید یک وبسایت خوب داشته باشد و پایگاه اصلی آن وبسایت باشد ولیکن باید در شبکه های اجتماعی هم به نوبه ی خود فعالیت داشته باشد. مثلا در اینستاگرام باید از انبوه بازدید کنندگان و کاربران برای تبلیغ محصولات خود و هدایت آنها به سمت وبسایت بهره ببرد. بهتر است در صفحه اینستاگرامی خود توضیح مختصری از محصول خود و محتوای مفید در این زمینه بگذارد و برای توضیحات بیشتر و کلی آنها را به سمت وبسایت سوق دهد. که در این صورت با استفاده منطقی از همه این ابزارهای بازاریابی شما می توانید اطمینان خاطر داشته باشید که در صورتی که صفحه کسب و کار خود را از دست بدهید یا از دسترس شما خارج شود پایگاه اصلی شما به قوت خود باقیست و می توانید از آن بهره مند باشید.


بازگشت