نکات اساسی برای معلمان و دانش آموزان در دوره های آموزش آنلاین

نحوه کسب آمادگی لازم برای تدریس آنلاین

برگزاری کلاسهای آنلاین رو به افزایش است و روز به روز تعداد بیشتری از افراد برای آموزش از اینترنت استفاده می کنند. تدریس یک دوره آنلاین نیاز به مهارتهای متفاوت از کلاسهای سنتی دارد، بنابراین نیاز است که معلمان آمادگی لازم برای تطبیق دادن خود با محیط یادگیری آنلاین را بدست بیاورند ما در اینجا نکاتی برای آموزش مجازی ارائه داده ایم تا بتوانید ارتباط خوبی با فراگیران برقرار کنید.
- برنامه و روال کلاس را از قبل مشخص کنید.
در برگزاری کلاسهای آنلاین چون دانش آموزان در کلاس حضور فیزیکی ندارند بهتر است قبل از شروع کلاس حتما برنامه درسی و مطالب خود را به طور واضح بیان کنید برنامه ریزی به دانش آموزان فرصت می دهد تا تمرکز کافی را بر روی درس داشته باشند و به فهم بهتر دانش آموزان کمک می کند.
- محیط و تجهیزات مناسب را برای فراگیری آماده کنید.
محیط آموزش آنلاین  برخلاف محیط فیزیکی تاثیر کمتری بر دانش آموزان دارد ولی نباید محیط تدریس را دست کم گرفت، به منظور فراهم آوردن یک تدریس عالی و لذت بخش انتخاب محیطی آرام، امن و بی سر و صدا مهم است، همچنین مکان قرار گرفتن شما پس زمینه ساده داشته باشد و اطراف خود را با وسایلی که برای تدریس استفاده می شود محاصره کنید و موقعیت خود را طوری قرار دهید که دانش آموزان بتوانند به راحتی شما و صفحه را ببینند، استفاده از تجهیزات سخت افزار و نرم افزار همانند کامپیوتر یا لپ تاپ قابل اعتماد و اتصال به اینترنت قوی و بهترین نرم افزار آموزش آنلاین ضروری است، این تجهیزات بر روی نحوه آموزش مجازی شما تاثیر گذاشته و به شما کمک می کند تا کلاس آنلاین خود را به بهترین شکل ممکن ارائه دهید.
- با دانش آموزان خود به صورت آنلاین در تماس باشید.
چون شما به صورت فیزیکی با دانش آموزان در ارتباط نیستید بسیار مهم است که بتوانید به صورت مجازی با دانش آموزان در تماس باشید، دقیقا همانند کلاسهای سنتی به دانش آموزان خود اطلاع دهید که در چه روزها و در چه بازه های زمانی آنلاین هستید و چگونه می توانند در خارج از ساعات کلاس آنلاین با شما تماس بگیرند، همچنین شما می توانید از طریق پیام رسان های اجتماعی ،تشکیل گروه ها و پست های آنلاین با دانش آموزان خود در تعامل باشید.
- برای کلاسهای مجازی خود از آموزشهای ترکیبی استفاده کنید.
زمانی که در کلاسهای خود از یادگیری سنتی حضوری و یادگیری مبتنی بر نرم افزار استفاده می کنید باعث جذاب تر و جالب تر شدن مطالب می شوید، مثلا فعالیت های سنتی یادگیری آنلاین را با ابزارهای صوتی و تصویری جدید تر و مشترک تر ترکیب می کنید همانند تکالیف و تمرینات آنلاین و یا پرسشنامه و آزمون های آنلاین که باعث جذابیت بیشتر برای دانش آموزان است و حالت خستگی و کسل بودن کلاسهای سنتی را ندارد.
- در تدریس کلاسهای آنلاین تمامی دانش آموزان را مد نظر بگیرید.
انگیزه می تواند نقش مهمی را در فراگیری آموزش مجازی دانش آموزان داشته باشد همانطور که برخی از دانش آموزان برای آموزش انگیزه دارند برخی دیگر بی انگیزه اند و این سبب افت بازدهی آموزشی از کلاس می شود. شما باید روشهایی را در آموزش آنلاین ایجاد کنید تا برای تمامی دانش آموزان جذاب باشد و آنها را برای یادگیری و حضور آنلاین در کلاس ترغیب کند مثلا دقایقی به دانش آموزان استراحت دهید یا در میان آنها گفتگو و تبادل نظر ایجاد کنید و اجازه دهید دانش آموزان در مورد صحبتهای یکدیگر نظر دهند و یا به دانش آموزان برای بحث های آنلاین یا تکالیف اختیاری امتیازات بیشتری بدهید و یا برای تدریس از منابعی استفاده کنید که براحتی در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد.
- با بازخورد گرفتن از دانش آموزان به بهبود آموزش مجازی کمک کنید.
با افزایش آموزشهای آنلاین احتمالا دانش آموزان  قبلا آموزش مجازی را تجربه کرده اند و این تجربه و نظرات آنها می تواند شما را از نکات مثبت و منفی کلاس آگاه کند و باعث پیشرفت در یادگیری و آموزش گردد.


بازگشت